۶۶۷۱۶۶۰۱ - 021 | ۶۶۷۲۷۷۶۶ - 021
تهران خیابان جمهوری بین حافظ و استانبول بعد از خیابان سی تیر کوی نوبهار پلاک ۳۱

تلویزیون های QLED سامسونگ کیولد

تلویزیون های QLED سامسونگ کیولد

تلویزیون های QLED سامسونگ چه قابلیت‌هایی دارند؟
   

فناوری QLED چیست؟
تلویزیون QLED نسل جدیدی از تلویزیون‎های رده ‏بالای سامسونگ است که نام آن در فارسی به صورت کیولد تلفظ می‎شود. اما این نامگذاری از کجا آمده و مفهوم آن چیست؟
شرکت سامسونگ اولین برندی بود که در سال 2015 تلویزیون‎هایی را با قابلیت HDR عرضه کرده و از همان زمان نیز روی بهبود کیفیت تصویر این محصولات از نظر روشنایی، کنتراست و رنگ کار کرده است. شاید بتوان گفت نقطه عطف این تلاش‎ها، طراحی و عرضه سری QLED بود. به صورت خلاصه می‏‌توان گفت QLED مخفف کوانتوم دات ال ای ‎دی است، اما مهمترین و نوآورانه‎ترین بخش این فناوری همان Q ابتدای نام است که معرف فناوری کوانتوم دات سامسونگ است.

کوانتوم دات یا ذرات کوانتوم در واقع روشی نوین برای تولید رنگ و جایگزین روش‎های ناکارآمد معمول در دنیای تلویزیون است که از لایه‌ایی از فسفر زرد برای درخشش رنگ استفاده می‎کردند.
ذرات کوانتوم مورد استفاده در این فناوری دارای قطرهایی بین 2 تا 10 نانومتر هستند و بسته به اندازه خود، رنگ‎های مختلفی را تولید می‎کنند. مثلا کوچک‎ترین ذره بیشتر رنگ آبی و بزرگترین ذره بیشتر رنگ قرمز را تولید می‎کند. اما تمایز اصلی این فناوری در آنجا است که هرکدام از این ذرات می‎توانند رنگ اصلی خود را با دقت و غنای بسیار بیشتری، در مقایسه با LEDها، تولید کنند.
قابلیت‌های تلویزیون های QLED سامسونگ

استفاده از فناوری کوانتوم دات در تلویزیون‏‌های سامسونگ سابقه بلندی دارد، اما در سال 2017 نسل جدیدی از محصولات این شرکت عرضه شد که جدا از فناوری کوانتوم دات، قابلیت‎های بسیار گسترده‌‏تری داشته و توانست کیفیت تصویر را در صنعت تلویزیون یک پله ارتقا دهد به همین دلیل شرکت سامسونگ تصمیم گرفت بجای نام معمولی SUHD، سری جدید تلویزیون‏‌های بالا رده خود را با نام QLED عرضه کند.
اصلی‏‌ترین نوآوری در این سری جدید قرار گرفتن ذرات کوانتوم دات در یک غلاف فلزی بود که حداقل 3 مزیت را به همراه داشت.

قابلیت‌های تلویزیون های QLED سامسونگ

 سه مزیت این فن آوری

مزیت اول، این کار ذرات را در برابر اکسیداسیون و در نتیجه کاهش کیفیت تصویر به مرور زمان، تا حد بسیار زیادی ایمن می‏‌کرد.

مزیت دوم، ذرات کوانتوم دات با غلاف فلزی در تلویزیون های QLED سامسونگ امکان تولید حجم رنگ 100 درصد را برای اولین بار در صنعت تلویزیون فراهم کرد. منظور از حجم رنگ 100 درصد امکان نمایش 100 درصد طیف رنگی در تمام سطوح روشنایی تصویر است، به این معنی که اهمیت ندارد روشنایی تصویر چقدر کم و یا زیاد باشد، تلویزیون QLED شما تمامی رنگ‌ها را بدون حتی از دست رفتن یک درصد از طیف رنگی نمایش می‌دهد.

مزیت سوم بیشنیه روشنایی 1500 نیت است. تلویزیون های QLED سامسونگ که از پخش HDR پشتیبانی می‌کنند با قابلیت نمایش روشنایی 1500 نیت کوچکترین جزئیات را در دل تصویر برای بیننده نمایان می‌سازند.

چهارمین مزیت که البته شاید کم اهمیت‌تر از سایر ویژگی های آن نباشد آن است که در تلویزیون های QLED سامسونگ علی‏‌رغم بالا بودن میزان نور و رنگ در تصویر، صفحه تلویزیون در برابر مشکل پیکسل سوختگی کاملا ایمن است. برخلاف بسیاری از فناوری‏‌های موجود در بازار، وجود تصاویر ثابت مانند لوگوی شبکه یا بخش‎های ثابت بازی ویدیویی، برای مدت بسیار طولانی، هیچ مشکلی را برای تلویزیون ایجاد نکرده و اثر مات آن‌ها روی صفحه باقی نمی‎ماند.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید